Oto Ekspertiz

Ekspertiz sürecinde aracınız DOZOTO 2. El ile emin ellerde!

İkinci el araçların kaza veya arıza durumlarını muayene edip detaylı ve tarafsız bir oto ekspertiz raporu düzenleyen DOZOTO 2. El, Türkiye’nin dört bir yanındaki geniş hizmet ağı ile ekspertiz sürecindeki tüm araçların kontrollerini profesyonel kadrosu ve tam donanımlı ekipmanlarıyla hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirir.

Ucuza Oto Ekspertiz

Oto Ekspertizi Nedir, Eksper Kimdir?

Eksper, belirli bir konuda teknik bilgiye sahip alanında uzman kişilere denilmektedir. Risklerin gerçekleşmesi sonucunda ortaya çıkan kayıp ve hasarların miktarını, nedenlerini ve niteliklerini belirleyen ve mutabakatlı kıymet tespiti, ön ekspertiz ve hasar gözetimi gibi işleri mutad meslek olarak yapan tarafsız ve bağımsız kişidir.

Oto ekspertizi ise aracın kaza veya başka sebeplerle hasar alması ve bu duruma bağlı olarak araçta çıkan maliyetin detaylı şekilde tespit edilmesidir. Bu tespit işlemi oto eksperleri tarafından gerçekleştirilir. 2. el oto ekspertiz işlemlerinde araçlar teknik cihaz ve ekipmanlarla detaylı olarak incelenerek aracın durumu hakkındaki görüşler oto eksperleri tarafından müşterilere bildirilir. Ekspertizi özetle aracın her açıdan incelenmesi olarak tanımlayabiliriz. Ekspertiz sırasında, aracın geçmişte karıştığı herhangi bir kaza durumu var ise kazada alınan darbelere bağlı olarak değişen veya boyanan parçaların tespiti yapılır.

Kaza sorgusunda bir şey bulunmasa bile kaporta ve boya kontrollerinde son derece dikkatli olmak gerekir. Bazen kaza durumlarında kaza kaydı yaratılmadan da şahıslar anlaşabilir. Bu nedenle aracın kazaya karışıp karışmadığını kaporta ve boya kontrolünden de anlamak mümkündür. Bu tür konularda uzman olan eksperlerimiz araçta değişen ve boya tespitlerini son derece titizlikle inceler ve size sunar.

İkinci el piyasası sirkülasyonu fazla olan bir alandır. Piyasadaki arz talep fazlalığı satıcının güvenirliğini sarsmadan, alıcının mağduriyetine sebep olmadan ekspertiz yapılarak yönetilebilir. Çünkü aracın satın alınmadan önce mutlaka tanınması gerekir. Bu, hem güvenli bir sürüş hem de güvenilir bir alışveriş için önemlidir. Bu inceleme kapsamına, araç içi ve dışı elektronik aksam incelemesi, kaporta boya kontrolleri, hasar kaydı ve yasal sorgulama ile test sürüşü girmektedir. Araçtaki arızalar satın alınmadan önce bilinir ise bu sorunlar giderilebilir ve daha güvenli sürüşe imkân tanınır. Üstelik böylelikle satıcının istediği ücret, araçtaki sorunlar göz önünde bulundurularak değerlendirilmiş olur.

Ekspertiz Süreci

İncelemeyi gerçekleştirecek olan her biri alanında uzman personelimiz, sürece başlamadan önce araç ruhsatını kontrol ederek şasi ve ruhsat şasisini karşılaştırarak kayıt işlemlerini başlatır. Plaka, model yılı, kilometre ve araç muayene bilgisi kontrol edildikten sonra sisteme giriş yapar. Kontroller yapıldıktan sonra gerekli aksiyonlar alınır ve böylelikle DOZOTO 2. El’de aracınızın ekspertiz süreci başlamış olur.

Ekspertiz sürecinde ilk olarak aracınızın dış kaportası, boyası veya değişen parçaları gözden geçirilir. Ardından camlar, kaporta, lastikler, jantlar, motor aksamı, farlar, tampon, panjur ve arka stoplar olmak üzere araç kondisyon muayenesi yapılır. Daha sonra paspas, bagaj halısı, anten, silecekler, ruhsat, takas ise yedek anahtar gibi aksesuarların teyidi ve eksik kontrolü yapıldıktan sonra son olarak da koltuklar, direksiyon, torpido, airbag, tavan döşemesi vb. araç içi kondisyon kontrolü ile ekspertiz süreci tamamlanır.

Aracın çalıştırılma ve motorun kontrol sürecinde ise motor sesi, debriyaj, vites, gösterge paneli, far, elektrik aksam performansına bakılır ve varsa ya da çalışır durumda değilse xenon farların ve klimanın kontrolü sağlanır. Son adımda ise ruhsat fotokopisi çekilerek ekspertiz raporuna eklenerek aracınız, anahtarı ve ruhsatıyla birlikte size teslim edilir.

Ayrıca farklılığa önem veren yapısıyla DOZOTO 2. El, fark yaratıcı aksesuarlarınızı da not ederek aracınız için gösterdiği özeni müşterinin memnuniyeti için de gösterir.